Symantec Endpoint Protection Manager 14 Kurulumu

By | 25 Mayıs 2017

Symantec Endpoint Protection Manager kurulumuna geçmeden önce kurulum öncesi bazı detaylara değineceğim. Yeni sürümde önemli değişiklikler ve güncellemeler yapıldı.

Symantec Endpoint Protection(yazının ilerleyen kısımlarında SEP olarak geçecek) yazılımını managed(yönetilen) yada unmanaged(bağımsız) kurulum yapabilirsiniz.

Symantec Endpoint Protection Manager(SEPM) bir yönetim yazılımıdır ve istemci, iş istasyonu ve sunucu sistemlerde yüklü olan SEP yazılımlarının merkezi yönetimi sağlar. Lisanslama, Politika Tanımı, Raporlama vs gibi işlemleri merkezi olarak tek bir konsol üzerinden yapabilir, diğer sistemlere uzaktan SEP paketinin kurulumunu yapabiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz SEPM yönetim yazılımını bir windows sunucu üzerine kurduğumuzda ve diğer sistemlere(istemci, iş istasyonu ve sunucu) SEP paketini kurduğumuzda managed yöntemini kullanmış oluyoruz.  Unmanaged olarak adlandırılan kurulum yönteminde, istemci, iş istasyonu ve sunucu sistemlerin her birine ayrı ayrı kurulum yapılması gerekiyor. Kurulum sonrası ayarların(lisanslama, politika tanımı vs..) her sistem üzerinde birbirinden bağımsız olarak yapılandırılması gerekecektir.

Symantec Endpoint Protection Manager Sistem Gereksinimleri:

  • Windows Server 2008 (64-bit)
  • Windows Server 2008 R2
  • Windows Server 2012
  • Windows Server 2012 R2
  • Windows Server 2016

Not: Önceki sürümlerde, windows istemci işletim sistemlerine SEPM yazılımı kurulabiliyordu, son sürümde, SEPM yazılımını sadece Windows Sunucu ailesi işletim sistemleri üzerine kurabiliyoruz. Ayrıca,  Windows Core sürümleri üzerine SEPM yazılımı kurulamaz.

Ek bilgi: SEPM yazılımı yukarıda belirtilen sunucu işletim sistemlerinin sadece 64-bit sürümlerine kurulabilir.

Veritabanı: SEPM, varsayılan olarak kurulum esnasında Sybase veritabanı üzerine kurulur. Aşağıdaki Microsoft SQL Sunucu’lara desteği bulunmaktadır.

  • SQL Server 2008, SP4
  • SQL Server 2008 R2, SP3
  • SQL Server 2012, RTM – SP3
  • SQL Server 2014, RTM – SP2
  • SQL Server 2016

Not: SQL Server Express sürümleri desteklenmiyor.

Diğer sistem gereksinimleri için detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://support.symantec.com/en_US/article.INFO3982.html

Kurulum için gerekli olan dosyaları fileconnect.symantec.com portalından indirebilirsiniz.

Kurulum dosyasındaki “setup.exe” yi çalıştırıyoruz.

Install Symantec Endpoint Protection Manager”  ile devam ediyoruz.

Bu kısımı “Next” ile geçelim.

Lisans anlaşmasını kabul ederek “Next” ile devam ediyoruz.

SEPM kurulumu için istenen donanım gereksinimleri mümkünse sağlayıp, “Next” ile devam edelim. Kurulumdan sonra da istenen gereksinimleri ayarlayabilirsiniz.

Kurulumu başlamak için “Install” ile devam edelim.

SEPM yönetim sunucusunu yapılandırmaya başlamak için “Next” ile devam edelim.

Kullanıcı sayısına göre aşağıdaki seçeneklerden birisini seçebiliriz. Kullanıcı sayısı 500 den fazla ise ve Microsoft SQL veritabanı kullanmak isterseniz, “custom configuration for new installation” seçeneği ile ilerleyebilirsiniz.

Company name: Kurum adını yada farklı bir isim tanımlayabilirsiniz.

User name: SEPM yönetim konsoluna giriş yaparken kullanacağımız kullanıcı adı.

Password: SEPM yönetim konsoluna giriş yaparken kullanacağımız parola.

Email address: Bildirimlerin gideceği yada SEPM yönetim konsoluna giriş yaparken parolayı unutmanız durumunda yeni parolanın gönderileceği e-posta adresini yazınız.

Email server IP address or name: SMTP Mail sunucusunun adını yada IP adresini yazınız.

Sender email address: SEPM üzerinden yöneticiye bildirimler(rapor, hata, vs) in gönderileceği e-posta adresini yazınız. Exchange/Domino üzerinde bu e-posta hesabının açılması gerekmiyor.

Diğer ayarları varsayılan olarak bırakıp “Next” ile ilerleyelim.

Kurulumdan sonra tüm IPS, Virus vs tanımlamalarını indirmek için “Run LiveUpdate during installation” kısmını işaretleyelim.

Symantec istihbarat ağının geliştirilmesi ve tehditlerden kısa sürede haberdar olmak için kutucuğu işaretlemeniz önerilir.

Varsayılan olarak kullanılacak veritabanı oluşturuldu.

LiveUpdate aracı ile güncel tanımlar indiriliyor. İnternet bağlantı hızına göre bu işlem kısa süre içersinde tamamlanacaktır.

Yapılandırma işlemi tamamlandı. “Finish” ile sihirbazı sonlandıralım.

SEPM’a özel Java tabanlı konsola giriş yapmak için kullanıcı adı ve parolanızı yazıp konsola giriş yapınız.

SEPM 14 konsolunun yenilenen ekran görüntüsü görmekteyiz. Son sürümde görsel anlamda renk ve tasarımda yapılan değişikliği beğendim. Menü’lerde bazı araçlar kaldırıldı, yeni özellikler eklendi.  Mesela, istemcilere paket dağıtımı için “Home” menüsünden, sağ üst köşede yer alan “İnstall protection client to computers” seçeneğini kullanıyordum. Bu işlem yeni sürümde farklı bir yerden yapılıyor.

Home” menüsünün sağ üst köşesinde yer alan “Latest News” özelliği sayesinde güncel sürüm’ler den hızlıca haberdar olabileceğiz. Teknik arkadaşlarımızın sorduğu, iyi de ben sistemimi korumak için güncel son sürümü kullanmam gerektiğini biliyorum ama son sürüm nedir ve nasıl takip edeceğim bilmiyorum sorularına cevap niteliğinde bir özellik. Symantec basit ama bir o kadar faydalı bir özelliği eklediği için burdan teşekkürlerimi iletiyorum 🙂

Diğer geliştirmeleri ayrı bir yazıda detaylı olarak incelemeyi planlıyorum.

Yenilenen Symantec Endpoint Protection ile virüssüz ve huzurlu günler dilerim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir