Symantec Messaging Gateway Content Filtering Rule Oluşturma

By | 11 Temmuz 2017

Symantec Messaging Gateway kurulumundan sonra varsayılan olarak aktif olan antivirüs motoru, repütasyon servisleri ile önemli koruma özellikleri devreye girecektir ve gelen-giden tüm e-posta’larda güvenliği sağlayacaktır. Fakat bazı e-posta’lar için kural yazmamız gerekebilir. Bu yazıda, inbound(içe gelen) ve outbound(dışa giden) mail trafiginde, e-postanın başlık ve gövde kısmında geçen bir kelimeye göre politika oluşturacağız. Aynı zamanda e-postanın header bilgisi, ek’inde ki dosyanın uzantısı yada boyutuna göre esnek kurallar da oluşturulabilir.

Symantec Messaging Gateway arabirimine herhangi bir tarayıcıdan https://smg_ip_adresi/ yazıp giriş yapıyoruz.

Yeni bir kural oluşturmak için Content > Policies > Email > Add ile ilerliyoruz.

Kurulum sonrası hazır gelen şablonları kullanarak politika oluşturabiliriz ama biz boş bir politika oluşturacağımız için “Blank” kısmı seçili iken “Select” ile ilerliyoruz.

Bazı konfigürasyonlar yapacağız ve sonucunda aşağıdaki gibi ekran görüntüsü alacağız.

Yukarıdaki görsel’in detaylarına bakalım.

Policy Name: Polikaya bir isim veriyoruz.

Conditions bölümünden kural’ın tetiklenmesi için kriterleri belirleyeceğiz.

Apply to: Politikayı hangi yönde uygulayacağımızı seçiyoruz. Biz hem  outbound(dışa giden) hemde inbound(içe gelen)  yönüne uygulayacağız.

Örneğimizde, E-posta’nın Subject kısmında “istanbul” kelimesi geçerse ve Body kısmında, “aboztas” kelimeleri geçerse koşullarını tanımlayıp ve her iki koşulu AND mantıksal operatörü ile birleştireceğiz. Bu sayede, hem subject hemde body kısımlarında ki şartların karşılanması sonucunda Actions alanında belirlenen olay tetiklenecektir.

Devam edelim ve kural için koşulları tanımlayalım. Conditions kısmından Add ile yeni bir koşul tanımlayalım.

Aşağıda e-mail ‘in Body kısmında “aboztas” kelimesi bir defa geçiyorsa koşulunu tanımladık. “Add Condition” ile yaptığımız ayarları kaydedelim.

Bir koşul daha tanımlıyoruz ve bu defa, e-mail’in Subject kısmında “istanbul” kelimesi bir defa geçiyorsa koşulunu tanımladık. “Add Condition” ile yaptığımız ayarları kaydedelim.

İki farklı koşul oluşturduk. Her iki koşulu seçelim ve AND operatörü birleştirelim.

Actions kısmında Add butonu ile alınması gereken aksiyonu ekleyelim.

Kural’ın tetiklenmesi sonucunda ne tür bir aksiyon alacağımızı aşağıdaki açılır menü den seçelim. Ben demo ortamı olmasından dolayı “Hold message in Spam Quarantine” seçeneğini seçiyorum.

Son olarak kuralı uygulayacağımız policy group’u seçiyoruz. Ben “default” policy group’u seçiyorum ve “Save“ ile yaptığımız ayarları kaydedelim.

Kuralımız başarılı bir şekilde oluşturuldu. Sürükle-bırak yöntemi ile yukarı-aşağı taşıyabilir ve uygulanma önceliğini değiştirebiliriz.

Content Filtering Rule’lar ile kurumunuza uygun çeşitli politikalar oluşturarak istenmeyen e-posta’ların sayısını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir