Veritas Enterprise Vault 12 Roles-based Administration Yapısı

By | 6 Şubat 2017

Merhaba,

Enterprise Vault yazılımı çeşitli uygulama sunucuları üzerinde arşivleme yapmaktadır. Exchange, Exchange Online, Domino, File, Sharepoint sunucularını kapsayan arşivleme opsiyonları sunmaktadır. Haliyle birçok uygulama sunucusu  üzerinden arşivleme yapması nedeniyle Enterprise Vault sunucusunu birkaç sistem yöneticisinin kontrol etmesi gerekebilir. İşte tam bu noktada rol yönetimi devreye girmektedir.  Yönetici Rollerinin neler olduğuna bakalım.

roller

Enterprise Vault 12 sürümü ile birlikte yukarıda bahsedilen rollerin kullanıcılara atanması işlemlerinde değişiklik yapıldı. Önceki sürümlerde, Windows Authorization Manager API si kullanılıyordu ve Vault sunucusunun arayüzünden  gerekli işlemleri yapıyorduk. Artık yeni sürüm de bir kullanıcıya rol atamasını Enterprise Vault Management Shell üzerinden komut satırı ile yapıyor olacağız.

Vault sunucusuna giriş yapıyorum ve kurulum yaparken kullanılan kullanıcı hesabının aşağıdaki gibi tüm alanlar üzerinde yetkisi olduğunu görmekteyiz.

06

İlk olarak, Get-EVRBARole komutu ile Enteprise Vault kurulumu sonrası hazır gelen rolleri listeliyorum.

01

Ali isminde domain kullanıcısına, Dosya sunucusunun yönetimi için yetki vereceğim. Buna göre aşağıdaki komutu kullanıyorum. Rol atamasını sadece kullanıcılara degil kullanıcı gruplarına da yapabiliriz.

Add-EVRBARoleMember –Identity “File Server Administrator” –Members “ali”

Dosya sunucusu üzerinde yetkisi olan kullanıcı/kullanıcı gruplarını listelemek için aşağıdaki komutu kullanıyorum.

Get-EVRBARoleMember “File Server Administrator”

02

Ali kullanıcısı Vault sunucusunda oturum açıp yönetim sunucusuna erişim sağladığında sadece dosya sunucusu ile ilgili alanları görecektir.

Son olarak ali kullanıcısına verdiğim yönetimsel hakkı kaldıracağım. Buna göre, aşağıdaki komutu kullanıyorum.

Remove-EVRBARoleMember –Identity “File Server Administrator” –Members “ali”

04

Yetkisi kaldırılan kullanıcı, vault sunucusunda oturum açıp yönetim arabirimine erişim sağlamaya çalıştığında aşağıdaki ekranda görülen hata ile karşılaşacaktır.

05

Zorunlu olmasa da iş paylaşımı olan kurumlarda kullanışlı bir özellik olan rol yönetimlerini inceledik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir