Veritas Yedekleme Çözümleri

By | 10 Temmuz 2017

Bir yedekleme yazılımına ihtiyacımız olduğunda karşımıza çok fazla seçenek çıkmaktadır. Farklı markalar’ın opsiyonel ürünleri bulunsa da temel mantık yedekleme olduğundan dolayı kendi segmentinde her yazılım %90 aynı özelliklere sahiptir. Bazı yedekleme yazılımları patentli teknolojilere sahiptir. Bu patent’ler, ilgili yazılımları diğerlerine göre bir adım öne taşımaktadır. Bu yazıda veritas yedekleme yazılımları nelerdir? Bize neler sunmaktadır? konularını inceleyeceğim.

Veritas markasının biraz geçmişine gittiğimizde karşımıza 2 farklı yedekleme yazılımı(Backup Exec, Netbackup) çıkıyor. Fakat, zamanla değişikliğe giderek 4 farklı yazılım ortaya çıkarmıştır.  Backup Exec ve Netbackup yazılımlarına dahil olan yazılımlar ayrıştırılmış ve her biri bağımsız kendi yönetim yazılımı olan çözümler haline getirilmiştir.

Öncelikle veritas yedekleme çözümlerini aşağıdaki segmantasyonlara göre ayırabiliriz.

  • Enterprise Backup and Recovery Çözümü,
  • Data Center Backup and Recovery Çözümü,
  • Client Backup and Recovery Çözümü

Netbackup: Enterprise Backup and Recovery segmentinde olan bir yedekleme çözümüdür. Windows, Linux, Unix vs gibi çeşitli işletim sistemleri ve bu işletim sistemleri üzerinde çalışan Oracle, SAP, Exchange, SQL gibi uygulama sunucularında tutarlı yedekleme yapılabilmektedir.  Yönetim yazılımı, Windows yada Linux işletim sistemleri üzerine kurulmaktadır.  Master ve Media server bileşenleri bulunmaktadır ve bu bileşenleri ayrıştırarak fonksiyonel yedekleme yapıları oluşturabilirsiniz. Enterprise backup çözümü olmasından dolayı enterprise yapılarda yani veri miktarı çok büyük olan, işletim sistemi ve uygulama çeşitliliği bulunan, fiziksel ve sanal sunucuların bir arada olduğu hibrit yapılarda kullanılması önerilen bir yedekleme yazılımıdır.

İki farklı lisanslama modeli bulunmaktadır.

  • Traditional: Yedeklenmesi planlanan sistemler tespit edilir ve ihtiyaç duyulan sistemler lisanslanır. Eksik lisanslama yapılması sonucunda yedekleme yazılımı sağlıklı çalışmayabilir. Buna göre lisanslamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Capacity: Yedeklenmesi planlanan sistemlerde ki ham veri miktarına göre lisanslama yapılır. En az 1TB dan başlar. Tüm ajan ve opsiyonlar lisansda yer almaktadır.

Backup Exec: Data Center Backup and Recovery segmentinde olan bir yedekleme çözümüdür. Küçük ve orta ölçekli yapılarda tercih edilen ve mümkünse 5TB dan az verisi olan kurumların tercih etmesi gereken bir çözümdür. Hem fiziksel hemde sanal Windows ve Linux sunucularını yedekleyebilir ve bir felaket durumunda hızlıca sorunlu sunucuları çalışır duruma getirebilirsiniz.

Dört farklı lisanslama modeli bulunmaktadır. Backup exec lisanslama modellerini buradan inceleyebilirsiniz.

System Recovery: Her ne kadar Client Backup and Recovery çözümü desek de, sunucu yedeği de alınabilir. İstemci ve sunucularda dosya, klasör ve imaj yedek alabilen bir çözümdür. Kurtarma diski oluşturarak alınan yedekleri donanım bağımsız aynı bilgisayara yada farklı bir bilgisayara dönüşünü sağlayabilirsiniz. Windows ve Linux işletim sistemleri desteklenmektedir.

System Recovery hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 Desktop and Laptop Option: Bu çözümü, Client Backup and Recovery grubuna alabiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda dosya, klasör ve pst yedeklemesi yapabilen bir yazılımdır. Son sürüm de gelen mobil cihaz desteği ile tablet ve telefon’lardan da yedeği alınan verilere erişim sağlayabilirsiniz. Windows ve Mac işletim sistemleri desteklenmektedir.

Desktop and Laptop Options hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sunucu ve istemci bilgisayarlarda yedekleme yazılımı araştırması yapanlar için veritas markasının çözümleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştım. Her bir yazılımın çok daha detaylı teknik özellikleri bulunmaktadır. Bu ve benzeri yedekleme yazılımlarını satın almadan önce mutlaka ilgili iş ortaklarından demo kurulum istemenizi öneririm. Sonuçta yedekleme yazılımlarının değerlendirme kriterleri yedekleme  ve veri kurtarmanın ötesinde; güvenilir olması, RPO-RTO süreleri, kullanım kolaylığı sunması ve teknik bir sorun yaşandığında birilerinin sorun çözümü için sizi yönlendirmesi oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir